Elektrinhinnašokk annab tunda: seni eluga toime tulnud Riigikogu liikmed võivad vajada sotsiaalabi!

Riigikogu
75 Shares

KA PRESIDENT KERSTI KALJULAID TUNDIS MURET SELLE ÜLE, KUIDAS RIIGKOLUGLASED, KELLE PALK POLE JUST ERITI SUUR, SUUDAVAD IGAPÄEVAELUS HAKKAMA SAADA (FOTO: LIIS TREIMANN)

Energiakulude järsk suurenemine võib tähendada, et seni eluga toime tulnud Riigikogu liikmed hakkavad vajama sotsiaalabi.

„Probleemi ulatus on hetkel ebaselge, kuid probleem on,” kinnitas Riigikogu juhatuse esimees Jüri Ratas. „Mõned Riigikogu liikmed on juba helistanud ja kurtnud elektrihinna kuni 200% tõusu. Lisaks neile, kes kütavad elektriga, on päris palju neid riigikogulasi, kes soojendavad vett elektriboileritega. Ka neil on keskmisest kõrgem elektrikulu,” selgitas ta.

Ratas märkis, et Riigikogu liikmeid mõjutab kindlasti ka gaasi hinna tõus, millest omakorda oleneb suur osa kaugkütet ja lokaalseid küttekatlaid.

Praegu peaks lahendus olema arvetega hätta jäänud Riigikogu liikmetele toimetulekutoetuse maksmine. Süsteem näeb aga ette, et seda tehakse tagantjärele. Kuna kütteperioodi alguseks peetakse 1. oktoobrit, siis toetust nende arvete eest hakatakse Riigikogu liikmetele arvestama alles novembris.

Riigikogu lihtliikme palk on ju kõigest 4399 eurot

„Aga samas see Riigikogu liikme palk on meil ju ikkagi üsna madal, kõigest 4399 eurot. Nende Palk jääb isegi alla nelja ja poole tuhande euro, mis ei võimalda kuidagi pikema aja vältel väärikat äraelamist,” tõdes Ratas.

Riigikogu juhatus tegi juba valitsusele ettepaneku analüüsida ja kaaluda Riigikogu liikmete toetamist -– tarbijahinnaindeks suurenes hoogsalt ju juba enne elektri hinna tõusu ja elektri hind hoogustab pea kõigi hindade tõusu.

Kui vaadata keskklassi peret, siis annab see hinnatõus ikka tunda küll ja otsest meedet hetkel selle leevendamiseks veel pole.

Suur osa Riigikogu liime palgast läheb elektrihinna tõusu peale

„Kui vaadata sellist keskmist riigikogulast, kes hetkel mingit lisatoetusi ei saa, siis annab see hinnatõus ikka tunda küll ja otsest meedet hetkel selle leevendamiseks veel pole. Ja kui nende elektriarve on 30 euro asemel 75 või isegi 90, siis on elektrihinna tõusu peale läinud päris suur osa nende palgast,” nentis Ratas.

„Kokkuvõttes – oleks väga õige, kui valitsus ja isegi Euroopa Komisjon astuks otsustavaid ja universaalse mõjuga samme energia hindade tõusu vähendamiseks. Ei ole õige hakata suurt osa keskmisi Riigikogu liikmeid selektiivse sotsiaalabiga toetama või kallinevad energia hinnad lihtsalt nende õlule jätta,” ütles Ratas raskelt ohates.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga